Logo Loading

Blog

 

Altor Danışmanlık

Ason gelişmelerin konuşulacağı caniasERP Live, 26 Eylül’de Four Seasons Bosphorus Hotel’de gerçekleşecek. Katılımcıların teknoloji ile ilgili son gelişmeleri uzmanlarından dinleyeceği etkinlikte IAS Genel Müdürü Akın Mumcuoğlu da IAS ekibinin son geliştirdiği Eş Zamanlı Maliyet uygulamasını anlatacak. 

26 Eylül’de Four Seasons Bosphorus Hotel’de gerçekleşecek olan caniasERP Live etkinliğinde, caniasERP’deki son geliştirmeler, avantajlar, IAS’nin gelecek ile ilgili planları ve Endüstri 4.0 ile birlikte şekillenen yeni misyonlar konuşulacak. Etkinlikte caniasERP’deki son geliştirmelerden biri olan Eş Zamanlı Maliyet uygulamasını katılımcılara tanıtacak olan IAS Genel Müdürü Akın Mumcuoğlu, “Her yıl düzenlediğimiz caniasERP Live etkinlikleri hem bizler hem de katılımcılar için son derece faydalı oluyor. Katılımcılar caniasERP’nin üreticileri olan bizleri yakından tanıma fırsatı elde ederken biz de müşterilerimiz ve potansiyel kullanıcılarımızla yüz yüze görüşerek geri bildirim alma şansı yakalıyoruz. Bu etkinlikte, firmalara büyük bir avantaj sağlayacağını düşündüğümüz Eş Zamanlı Maliyet uygulamamız hakında bilgi vereceğim. Bu uygulama ile zaman alan maliyetlendirme çalışmalarını oldukça kısa sürelere indirmeyi hedefliyoruz” diye anlattı.

IAS olarak 2019 yılında yoğunlaştığınız gündem maddeleri nelerdi? 
Genel olarak 2019 yılına baktığımızda ekonomik açıdan zor bir yıl olsa da firmamız ve ürünümüz caniasERP adına ciddi anlamda katma değer sağlayacak çalışmalarla geçti. IAS, kullanıcılarına yalnızca bir ERP yazılımı değil, ERP uygulama alanında ihtiyaç duyacakları her alanda gereken platformu sunuyor. 2019 yılında, müşterilerimize sunduğumuz bu platformda ciddi yenilikler ve güncellemeler yapıldı. Son dönemin en çok konuşulan konuları dijitalleşme, Endüstri 4.0 ve yapay zeka. Geçmişte alanında pek çok ilke imza atan bir teknoloji üreticisi olarak Literatürdeki gelişmeleri her daim yakından takip ediyoruz. Dolayısıyla sunduğumuz hizmetleri de günün getirisine göre durmaksızın geliştiriyoruz. Bu yılki çalışmalarımızda sunduğumuz platformda çok ciddi değişiklikler gerçekleştirdik. Endüstri 4.0 ile birlikte gelen kavramlara daha iyi uyum sağlayabilmek için otomasyon alanındaki çalışmalarımıza daha çok ağırlık verdik. Verimliliğimizi arttırmak ve çalışmalarımızı bir adım öteye taşımak için ERP çalışmalarına odaklanan IAS DB adını verdiğimiz kendi veri tabanımızı da geliştirdik ve kullanıma sunduk. Kendimize göre özelleştirdiğimiz veri tabanımız sayesinde eskisinden daha verimli, daha hızlı ve daha uyarlanabilir bir yapıya sahip olduk. Bunun yanı sıra kullanıcı deneyimini arttırmak adına arayüzlerimizde düzenlemeler yaptık. Yine aynı şekilde web client’ımızı yeniledik. Yeni web client sayesinde tüm platformlardan caniasERP ekranlarına ulaşmak çok daha kolay hale geldi. Tüm bunların yanı sıra global arenadaki operasyonlarımıza da hız kesmeden devam ediyoruz. Daha önce var olmadığımız pazarlarda faaliyet gösterebilmek için iş ortaklığı ağımızı ve ofis sayımızı arttırıyoruz. Buna bağlı olarak 2018 yılında başladığımız Güney Kore projemizde önemli bir adım attık ve orada şirketimizi kurduk. 2019 yılının kalan yarısında da çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. 

caniasERP Live’da Gelecek Konuşulacak

caniasERP Live İstanbul etkinliğinden bahseder misiniz?
caniasERP Live etkinliklerimizin altıncısı 26 Eylül’de Four Seasons Bosphorus Hotel’de gerçekleşecek. Bahsettiğim gibi yazılım iyileştirme süreçleri ile ilgili çok hızlı yol alıyoruz. Bunu da olabilecek en hızlı şekilde hem müşterilerimize hem müşteri adaylarımıza iletmek istiyoruz. caniasERP Live etkinlikleri sayesinde yazılımımız ve hizmetlerimiz ile ilgili yaptığımız tüm yenilikleri hızlı şekilde aktarabiliyoruz. Katılımcılar etkinlik boyunca ardışık olarak gerçekleştirdiğimiz sunumlarımızda ürün ve hizmetlerimizle ilgili son gelişmelerin detaylarını dinleyebiliyor. Ancak bunun yanında fuaye alanında kurulan stantlar ve aralarda düzenlenen kokteyller araçlığı ile katılımcılarla birebir temas kurma fırsatını yakalıyoruz. Hem müşterilerimiz hem de müşteri adaylarımız yazılımın geliştirme ayağında bulunan bizlerle tanışabiliyor, geri bildirimlerini ve sorularını yüz yüze bize iletebiliyorlar. Bu etkinlikler sayesinde yakın temas kurarak daha hızlı çözümler elde edebiliyor, gelecek için birinci ağızdan geri bildirim toplayabiliyoruz. İki yönünü de düşündüğünüzde hem bizler hem de katılımcılar için çok faydalı olduğunu söyleyebilirim.

Katılımcılar tarafından baktığınızda, sizce etkinliğe katılmak neden önemli?
Bu etkinliklerde bizim için önemli olan şey, odağımız, işletmeler açısından faydalı olabileceğini düşündüğümüz çalışmalarımızı ön plana çıkararak birinci ağızdan anlatabilmek. Katılımcılar içinse caniasERP’deki en son yenilikleri ve IAS’nin dijital dönüşüm konusunda gerçekleştirdiği projeleri bizlerden dinleme fırsatı demek. caniasERP Live etkinliğine katılanlar, konunun uzmanları ile bir araya gelerek merak ettikleri tüm soruların cevaplarına ulaşacaklar. Müşterilerimiz ellerindeki yazılımın tüm özelliklerini keşfederken potansiyel müşterilerimiz de hem firmayı hem de bizleri tanıyarak kıyaslama şansı elde edecekler. IAS’nin gelecek için yaptığı planlar katılımcılara vizyon olarak da çok şey katacak diye düşünüyorum.

Eş Zamanlı Maliyet Uygulaması Zaman Kazandıracak

Siz hangi konuda sunum yapacaksınız? Ana hatları ile anlatır mısınız?
caniasERP Live etkinliğinde gerçekleştireceğim sunumda, caniasERP yazılımı içerisinde yer alan maliyet sistemi ve gelişmelerden bahsedeceğim. caniasERP uzun yıllardır bünyesinde güçlü bir maliyet yapısı ile firmaların ihtiyaç duydukları maliyet bilgilerini hesaplayabilmekte, verileri yorumlayabilmek için sınıflandırabilmekte ve raporlayabilmektedir. Maliyet sistemlerinden beklenti kimi zaman çok fazla detay bilgi kimi zamanda çok daha hızlı sonuca ulaşmak olabiliyor. İşte bu beklentileri yerinde ve zamanında tam olarak karşılanabilmesi için biraz daha sadeleştirilmiş eş zamanlı maliyet yapısını geliştirdik. Bu projeye çok önem veriyoruz. Maliyet, firmaların ERP sisteminde görmek istedikleri en net tablo. Hemen hemen tüm firmalar, ERP yazılımı kurulduktan sonra hızlıca maliyetlendirme yapısının kurulumuna önem verir. Ancak bu süreç, önemli olduğu kadar uzun uğraşlar da gerektirir. Daha da önemlisi maliyet sisteminden beklenen çıktıyı alabilmek için tam anlamıyla düzgün çalışan bir ERP yapısına ihtiyacımız var. Bu yönüyle maliyet sistemi kurum içi disiplini sağlayan bir mekanizma olarak çalışır. Firmalar, maliyetle ilgili çalışmalara başlayabilmek için tüm veri girişlerini tamamlamış olmak zorundadır. Bu da dönemin bitmiş olmasına rağmen gerekli veri girişlerinin ve kontrollerinin yapılabilmesi için ek süre anlamına gelir. Bundan sonra ise gerekli hesaplamalar başlatılabilir. Ve bu aşamadan sonra ortaya çıkacak tanımlama ihtiyaçları süreçte geriye dönüş olarak zaman kaybı yaratabilecektir. Eş zamanlı maliyet yapısında ise çalışmaları dönem içi ve dönem sonu yapılabilecek çalışmalar olarak grupladık. Dönem içi çalışmaları süreçler ilerlerken eş zamanlı olarak kurgulanabildiği için bizim için oldukça zaman tasarrufu sağlayacaktır. Ve temel verilerdeki bilgi girişi ve düzenlemeler yine dönem içinde yapılabildiği için zamandan tasarruf sağlayacaktır. Bizim hedefimiz, bir yandan sistem yürürken diğer bir yandan da maliyeti beraberinde çalıştırarak maliyet sonuçlarını oluşturmak; dönemi tamamladıktan sonra da sistem üzerinde düzeltici bir çalışma yaparak net sonuçlara direkt olarak ulaşılmasını sağlamak. Maliyet sistemi, yapısı gereği sıralı yapılması gereken birçok iş içeriyor. Bu noktaları da tekrar gözden geçirerek uygulama alanı uygun olan yerlerde arka planda işleri paralel çalıştırarak ta ciddi zaman tasarrufu sağladık. Bu uygulamaları daha kolay yönetebilmek için akış ekranları ile destekledik. İçinde bulunduğumuz dijitalleşme çağında kullanıcılarımızın hızlı bir şekilde bilgiye erişmesine ve gereken noktalara müdahale edebilmesine imkân sağladık. Ve bu çalışmaları her iki alternatif maliyetlendirme sistemi üzerinde çalışabilecek bir altyapı ile uygulayarak sistemimizi daha güçlü hale getirdik. Özetle, sunumumda hem eş zamanlı maliyet konusundan hem de yeni versiyonumuz içerisinde yer alan maliyet ile ilgili yeniliklerden bahsedeceğim.